سوالات متداول | ترکیه

حداقل سرمایه گذاری برای اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک چقدر باید باشد؟

در حال حاضر حداقل میزان سرمایه گذاری کارشناسی شده توسط سازمان بازرسی کشور ترکیه جهت اخذ پاسپورت ترکیه 250.000 دلار می باشد.

شرایط و محدودیت های خرید ملک توسط خریداران خارجی چیست؟

  • هر شهروند خارجی میتواند تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری نماید.
  • شهروند خارجی حق تملک و یا اجاره اراضی جمهوری ترکیه را که در مناطق نظامی-امنیتی واقع شده اند را ندارد.
  • شهروند خارجی می تواند تنها تا ۱۰ درصد از اراضی و املاک هر ناحیه/شهر را خریداری نماید.
  • شرایطی که باعث می شود ملک و عقود مربوطه کان لم یکن طلقی شوند عبارت است از:
  • اگر عقود و ملک مورد معامله باعث نقض و شکسته شدن قانونی شده باشد
  • عدم تایید ملک یا معامله از سوی وزارتخانه و ارگان های امنیتی
  • پایان یافتن مهلت قانونی برای شروع پروژه (ها) ی معرفی شده به وزارتخانه مربوطه
  • عدم پایان کار طبق برنامه ارائه و ثبت شده به وزارتخانه مربوطه

 

در کدام شهرهای ترکیه می‌توان خانه با قیمت مناسب پیدا کرد؟

سه شهر آنکارا، استانبول و ازمیر جزو بهترین شهرهایی هستند که برای خرید ملک در ترکیه با وام بانکی یا بدون آن می‌توانید روی آن‌ها حساب باز کنید. شهر آنکارا با داشتن امکانات آموزشی و پایین بودن مخارج زندگی یکی از بهترین شهرها برای زندگی محسوب می‌شود؛ آنکارا بدلیل آن که یک شهر توریستی و تجاری نیست، از آرامش و خلوت خاصی برای زندگی برخوردار است. دو شهر استانبول و ازمیر نیز جزو شهرهای توریستی و تجاری محسوب می‌شوند و افراد بسیاری تمایل دارند در آنجا خانه بخرند.

 

آیا برای به دست آوردن شهروندی ترکیه باید در این کشور زندگی کنم؟

خیر ، اقامت در ترکیه برای به دست آوردن تابعیت ترکیه الزامی نیست ، می توانید بعد از خرید ملک در ترکیه ، تابعیت ترکیه را بدست آورید ، حتی اگر محل اقامت دائم شما خارج از ترکیه باشد.

 

آیا می‌توان با وام بانکی در ترکیه خانه خرید؟

قبل از هر چیز باید به عنوان متقاضی دریافت وام خرید ملک درخواست خود را به بانک مورد نظر ارائه دهید. بانک مربوطه پس از بررسی درخواست و تأیید سند ملک مورد نظر قراردادی را با شما امضا کرده و در نهایت وام را به فروشنده پرداخت می‌کند. البته بانک‌های ترکیه در حالت عادی به کسانی که پاسپورت ایرانی داشته باشند وام نمی‌دهند؛ بعضی از بانک‌ها نیز با وجود آن که به افراد ایرانی خدمات بانکی ارائه می‌دهند و برای آن‌ها حساب باز می‌کنند، اما به آن‌ها وامی برای خرید خانه پرداخت نمی‌کنند.

برای خرید ملک در ترکیه با وام بانکی، باید در این کشور برای خود کاری را دست و پا کنید؛ این کار معمولاً از طریق ثبت شرکت و ارائه‌ی صورت‌های مالی به بانک‌ها انجام می‌شود. همچنین با دریافت اقامت کاری نیز می‌توانید از وام خرید خانه بهره‌مند شوید. البته راه‌های دیگری برای خرید خانه در ترکیه بدون دریافت وام بانکی نیز وجود دارد که خرید خانه از پروژه‌های در حال ساخت یکی از این راه‌ها محسوب می‌شود؛ در این صورت باید ۲۰ تا ۳۰ درصد هزینه خانه در حال ساخت را در ابتدا پرداخته و مابقی مبلغ را بر اساس جدول زمانبندی توافقی به صورت قسطی پرداخت نمایید.

مزیت این راه آن است که مجبور نیستید مانند باز پرداخت وام‌های بانکی، سودی را پرداخت کنید. راه دیگر خرید خانه در ترکیه، خرید از پروژه‌هایی است که آماده تحویل هستند؛ هزینه‌ی این پروژه‌ها حداقل یک ساله و حداکثر پنج ساله پرداخت می‌شود که سند خانه پس از تسویه‌ی کامل به نام مشتری زده خواهد شد. لازم به ذکر است که وام‌های بانکی برای خرید خانه، به میزان حداکثر ۷۵ درصد ارزش ملک به متقاضیان پرداخت می‌شود و بازپرداخت آن حداکثر ده ساله خواهد بود.

 

آیا واحدها پیش‌فروش هستند یا آماده تحویل؟

بسته به پروژه متفاوت است. بعضی از پروژه ها بصورت پیش فروش هستند و زمان تحویل آن‌ها اعلام شده اند و بعضی آماده تحویل. برای اطلاع از زمان تحویل و پروژه های آماده تحویل با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

سندی که برای ملک دریافت می‌کنیم به چه صورت خواهد بود؟

سند ملک یا تاپو TAPU

در ترکیه با انتقال املاک و مستغلات برای تمامی اتباع خارجی سند رسمی و دولتی صادر می‌شود. این سند هیچ فرقی با سندی که برای تبعه ترک صادر می‌شود ندارد. بنابراین، با در دست داشتن سند، شما مالکیت صد در صد ملک ( عرصه و اعیان، البته نه در همه پروژه‌ها) خود را از دولت ترکیه دریافت خواهید کرد و طبق قانون حقوقی این کشور تنها شخص صاحب سند حق نقل و انتقال ملک به غیر را دارد. سند ملک در ترکیه در دو رنگ صادر می‌شود که سند قرمز رنگ برای خانه و سند آبی رنگ برای زمین است.

 

آیا با خرید خانه در ترکیه می‌توان اقامت دائم گرفت؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت اقامتی که دولت ترکیه به خاطر خرید خانه در این کشور به خریداران می‌دهد، از نوع موقت بوده که البته قابل تمدید است. افرادی که در کشور ترکیه خانه می‌خرند، می‌توانند به مدت یک سال اقامت موقت دریافت کنند. اگر بعد از گذشت یک سال همچنان صاحب خانه باشند و سند آن نیز به نامشان باشد، می‌توانند اقامتشان را برای یک سال دیگر تمدید کنند. کسانی که بدنبال دریافت اقامت دائم در ترکیه هستند باید حداقل بین ۵ تا ۸ سال اقامت موقت داشته باشند؛ در این صورت با داشتن بیمه و سایر شرایط اقامت در ترکیه می‌توانند درخواست اقامت دائم کنند.

 

آیا باید یک ملک به ارزش بیش از 250.000 دلار خریداری کنم یا می توانم چند ملک و در مجموع به این ارزش خریداری کنم؟

شما ممکن است چندین ملک را خریداری کنید که مجموع ارزش آن بیش از 250.000 دلار است. در این صورت اداره اسناد (تاپو) درخواست های شهروندی را قبول می کند.

 

آیا خانواده ام هم شهروند ترکیه می شوند؟

بله شما، همسر (یا شوهر) و تمام فرزندان زیر 18 سال (در تاریخ درخواست) حق شهروندی دریافت میکنید.

 

آیا میتوانم بلافاصله پس از اخذ شهروندی ملک خود را بفروشم؟

خیر ، ملک تنها پس از ۳ سال از تاریخ خرید می تواند به فروش برسد و شما باید تعهدی بنویسید که ۳ سال آن ملک را نخواهید فروخت و این تعهد در سند ثبت می شود.

بعنوان یک سرمایه گذاری آیا میتوانم تمامی مراحل انجام اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه را به وکیل قانونی واگذار کنم؟

بله شما میتوانید وکالت اخذ شهروندی و انجام مراحل آن را به کارشناسان شرکت های لیپ بسپارید. ولی حضور شما در زمان ثبت نام و درخواست شهروندی و تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری و یا خرید ملک در ترکیه ضروری میباشد.

 

 اگر من قصد سرمایه گذاری ملک در ترکیه داشته باشم ولی نخواهم شهروند ترکیه بشوم آيا میتوانم بعد از خرید خانه آنرا به غیر دوباره بفروشم؟

بلی. شما در صورتیکه که نخواهید شهروند و تبعه ترکیه بشوید ( که در این صورت حداکثر تا سه سال حق فروش نخواهید داشت). میتوانید در هر زمان به هر شخص حقیقی و یا حقوقی املاک خود را بفروشید و یا واگذار کنید.

 

آیا من و خانواده ام بعنوان یک ایرانی میتوانیم تابعیت دوگانه ایرانی ترک داشته باشیم؟

بلی. دولت ترکیه به شما اجازه میدهد در صورت اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه دو تابعیت و یا ملیت دوگانه داشته باشید.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارزیابی شرایط خود با ما در تماس باشید:

 

تلفن دفتر:       02122021844

آقای نیلیان:      09128222628 

Call Now Button
Open chat