Skip to content

سوالات متداول پاسپورت دومینیکا

سوالات متداول پاسپورت دومینیکا

DOMINICA کجاست؟

دومینیکا یک جمهوری مشترک‌المنافع کارائیب با دموکراسی پارلمانی است. پایتخت آن شهر روسو می‌باشد و جمعیتی کمتر از ۵۰۰ هزار نفر دارد. زبان آن انگلیسی و فرانسوی است و ارز آن دلار شرق کارائیب می‌باشد.

دومینیکا را نباید با “جمهوری دومینیکن” که یک کشور کاملاً متفاوت است اشتباه گرفت. جمهوری دومنیکن کشور دیگری در آمریکای مرکزی است که عضو کشورهای مشترک‌المنافع بریتانیا نیست. برنامه‌ی تابعیت به این شکل ندارد و به دلیل سرقت شماری از گذرنامه‌هایش، گذرنامه‌های آن از اعتبار و احترام زیادی برخوردار نبوده و دارندگان گذرنامه این کشور برای مسافرت به کشورهای دیگر معمولا دچار دردسر می‌شوند.  

دومینیکا عضو CARICOM، بانک توسعه کارائیب (CDB)، اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع، سازمان ملل، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) و کشورهای کارائیب شرقی (OECS) در کانادا است.

مزایای شهروندی Dominica چیست؟

هنگامی که تابعیت دومینیکا به شما اعطا شد، شما از تمامی حقوق، یکسان با شهروندان دومینیکا برخوردار خواهید شد. شما در هر زمان حق زندگی و کار در دومینیکا را خواهید داشت.

از آنجا که دومینیکا عضو CARICOM است، در نتیجه می‌توانید در هر کشور عضو دیگر این مجموعه زندگی کنید. با داشتن گذرنامه دومینیکا، می‌توانید بدون ویزا به ۱۴۳ کشور جهان، از جمله انگلستان و کشورهای اروپایی و شنگن به راحتی سفر کنید.

چرا Dominica محبوب‌ترین برنامه شهروندی جهان است؟

سالانه بیش از ۵۰۰۰ فرد برای پاسپورت دومینیکا درخواست می‌دهند. دومینیکا برای اخذ شهروندی تحت برنامه سرمایه‌گذاری بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار جمع‌آوری کرده است، که به رشد اقتصادی این کشور کمک شایانی شده است.

بودجه برنامه شهروندی برای بخش‌های دولتی و خصوصی در اقتصاد دومینیکا از جمله گردشگری، کشاورزی، توریسم، مدارس، ورزش، تحقیقات، آموزش و … صرف می‌شود. دومینیکا از سال ۲۰۰۳ تاکنون بیش از ۱۲۰۰۰ گذرنامه فروخته است.

دارندگان پاسپورت دومینیکا می‌توانند به انگلستان(اسکاتلند ، ایرلند ، ولز) و کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه‌ی شنگن(آلمان، فرانسه، سوئیس، اتریش، بلژیک، سوئد، دانمارک و غیره) بدون ویزا سفر کنند.

دارندگان مجاز هستند حداکثر ۱۸۰ روز در انگلستان به منظور تجارت، جهانگردی و غیره و ۹۰ روز از ۱۸۰ روز در حوزه‌ی شنگن اتحادیه اروپا مستقر شوند.

کشورهای دیگر کارائیب نیز برنامه‌های شهروندی را اجرا می‌کنند. به عنوان مثال، آنتیگوا(200،000 دلار) ، سنت کیتس(250،000 دلار) ، گرنادا(200،000 دلار) ، سنت لوسیا(200،000 دلار). ولی در حال حاضر فقط دومینیکا برنامه اعطا شهروندی و پاسپورت را برای ایرانیان اجرا می‌کند.

پاسورت دومینیکا
پاسپورت دومینیکا

آیا این برنامه قانونی است؟

برنامه اخذ تابعیت دومینیکا بر اساس مصوبه پارلمان کشور دومینیکا و قانون اساسی این کشور برپا شده است.

جزئیات آن در قانون تابعیت، فصل یک از ده، بند هشت، ماده (2) مشخص شده است. براساس این قانون، نخست وزیر مجاز است که به اهداء‌کنندگان سرمایه به اقتصاد این کشور در مورد مراحل لازم اقامت دومینیکا معافیت قائل شده و اقدام به صدور اسناد تابعیت و به دنبال آن گذرنامه دومینیکایی نماید. نوع سرمایه‌گذاری توسط دولت، به صورت پرداخت نقدی برای پیشبرد پروژه‌های دولت دومینیکا تعیین شده است.
برای اطلاع از قانونی بودن این برنامه می‌توانید با سفارت‌خانه‌های دومینیکا در هر جای جهان تماس بگیرید.

چه تفاوتی بین گرفتن اقامت و گرفتن پاسپورت وجود دارد؟

تفاوت‌های اساسی و عمده‌ای بین اقامت و شهروندی وجود دارد. لطفاً این پاسخ را با دقت مطالعه کنید.
اقامت در بسیاری از کشورها محدودیت زمانی دارد و شرط‌های بسیاری برای حفظ آن لازم است.


در صورت اخذ اقامت کشوری، شما دارای حق و حقوق بسیار محدودی برای زندگی، امور اداری، تجارت و سفر خواهید بود و بسیاری از حقوق شهروندی شامل شما نخواهد شد.

ولی در صورت اخذ شهروندی(تابعیت) شما هیچ تفاوتی با سایر شهروندان آن کشور نخواهید داشت و لذا می‌توانید از تمام حقوق به صورت تمام و کمال استفاده ببرید.


حق اقامت معمولاً دارای زمانی محدود است و در صورت نبودن بیش از 6 ماه شما در آن کشور باطل می‌شود.
در بعضی از کشورها که پس از مدتی داشتن اقامت، می‌توان درخواست شهروندی نمود، این جریان سال‌ها به طول می‌انجامد و در طول پنج سال هزینه‌های بسیاری مصرف می‌شود.

برای مثال:

در انگلستان، حداقل پنج سال اقامت و حضور(بیش از دو سوم مدت اقامت) لازم است تا بتوانید تقاضای شهروندی بدهید که ممکن است به دلایل گوناگون، از جمله داشتن کوچکترین سوء سابقه در اداره پلیس رد شود.


در امارات متحده عربی اقامت فقط سه ساله است و هر سه سال باید با صرف هزینه‌ی زیاد اقامت تمدید گردد و هرگز منجر به گرفتن پاسپورت نخواهد شد. تمدید آن نیز مستلزم نگهداری از مجوزهای گران کار و شرط حضور و زندگی در کشور گرانی مثل امارات می‌باشد با بازاری محدودتر که در قلب خاورمیانه دچار مسائل سیاسی و گرما است.


در کانادا نیز دست کم چهار سال پس از اقامت و حضور در آن کشور می‌توان درخواست پاسپورت نمود که شرایط بسیاری ممکن است منجر به رد درخواست شود.


در بسیاری از کشورهای اروپایی اقامت هر سال باید تمدید شود و فقط بعد از چندین سال و تحت شرایط خاص منجر به دریافت پاسپورت خواهد شد.
در صورتی که در دومینیکا از بدو اقدام تقاضای دریافت تابعیت و گذرنامه ثبت می‌گردد.

مدت انجام کار حدود 6 ماه است و از ابتدا تمام حقوق شهروندی شامل شما می‌گردد و اقدام شما یک بار برای همیشه است.

گواهینامه CON(شناسنامه) چیست؟

دریافت CON بدین معناست که شما به یک ” شهروند مشترک‌المنافع دومینیکا” تبدیل شده‌اید و تابعیت مادام‌العمر دومینیکا را دارا می‌باشید. شما هنگام درخواست یا تمدید گذرنامه Dominica این گواهی را نیاز دارید.

آیا بعد از انقضا پاسپورت مجبورم مبلغ سرمایه‌گذاری را دوباره بپردازم؟

خیر، سرمایه‌گذاری فقط یک بار برای دریافت پاسپورت می‌باشد. هنگام تجدید گذرنامه نیازی به سرمایه‌گذاری مجدد ندارید. پس از انقضاء می‌توانید فقط با پرداخت هزینه تمدید گذرنامه(۱۲۰۰ دلار)، پاسپورت دومینیکا را تمدید کنید.

تمدید پاسپورت دومینیکا

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری چقدر است؟

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری 200.000 دلار است.

آیا برای به دست آوردن تابعیت باید در دومینیکا سکونت داشته باشم؟

خیر. شما لازم نیست قبل یا بعد از اعطای تابعیت و پاسپورت، در دومینیکا اقامت کنید.

آیا برای اخذ پاسپورت باید به دومینیکا سفر کنم؟

خیر،نیازی به سفر به دومینیکا نیست. درحال حاضر الزام مصاحبه اجباری برای شهروندی و اخذ پاسپورت دومینیکا توسط برنامه سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

آیا می‌توانم درخواست تابعیت را خودم ارسال کنم یا با مراجعه به سفارت برای شهروندی اقدام کنم؟

خیر. درخواست‌ها باید از طریق نمایندگان مجاز ارسال شود. دولت دومینیکا برای اهداء تابعیت نمایندگانی را برگزیده است و این کار فقط از طریق این نمایندگان انجام می‌گردد و دولت مستقیما تقاضایی را نخواهد پذیرفت. این موضوع در بریتانیا و ایالات متحده آمریکا هم به همین صورت است.

پروسه درخواست تا اخذ پاسپورت چه مدت زمان می برد؟

از زمان ارسال اسناد مورد نیاز به دولت مشترک‌المنافع دومینیکا، زمان پردازش کمتر از ۶ ماه است.

آیا برای تمدید گذرنامه به یک آدرس در دومینیکا نیاز دارم؟

خیر، شما نیازی به آدرس در دومینیکا ندارید. می‌توانید گذرنامه خود را در اداره گذرنامه و مهاجرت در دومینیکا یا از طریق هر کنسول دومینیکا در کشورهای دیگر و یا سفارت انگلستان تمدید کنید و می‌توانید آدرس محل اقامت فعلی خود را به عنوان آدرس بدهید.

در صورت گرفتن گذرنامه دومینیکا، پاسپورت سابقم چه خواهد شد؟

شما می‌توانید کماکان از گذرنامه سابق خود نیز استفاده کنید و به روال قبل آن را تمدید نمائید.

چه تعداد از وابستگان می‌توانند در درخواست شهروندی قرار بگیرند؟

تعداد نامحدود، تا زمانی که اعضای خانواده توسط متقاضی اصلی از نظر مالی کاملاً حمایت شوند و از نظر شرایط سنی و وضعیت تاهل واجد شرایط باشند.

سفارت دومینیکا در ایران کجاست؟

نزدیک‌ترین سفارت دومینیکا به ایران در کشور امارات قرار دارد. در ایران سفارت بریتانیا (انگستان) در تهران امور نمایندگی دومینیکا را انجام می‌دهد.

منبع: https://citizenshipshop.com

پاسپورت دومینیکا

 
پاسورت دومینیکا

اگر سوالی دارید که در بالا پاسخ خود را نیافتید، لطفا با استفاده از فیلد زیر سوال خود را برای ما ارسال نمایید.

کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

امتیاز

5 / 5. 965

High Leap

تماس با ما

تهران ، خیابان جردن ، کوچه ارمغان شرقی ، پلاک ۳۹ ، واحد ۴
Office 3511 , Burlington Tower, Business Bay, Dubai

ما را دنبال کنید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت های لیپ می باشد، هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

Design & SEO By SALEH GHORBANI